Proces spolupráce

1.

Prvý kontakt

Získanie základného prehľadu o predmete spolupráce.

2.

Stretnutie

Podľa náročnosti je možné osobné stretnutie vynechať, prípadne opakovať podľa potreby. Je na zákazníkovi, či preferuje osobný kontakt, alebo mu postačuje online komunikácia.

3.

Špecifikácia zadania

Na predchádzanie neskorším možným problémom je pri rozsiahlejších zadaniach nutná špecifikácia. Obsahom je predmet zadania, odhadovaný rozsah časovej náročnosti s plánovanými termínmi a cena za dodanie. Po odsúhlasení nasleduje samotná práca. V prípade jednoduchých požiadaviek by bola špecifikácia zbytočnou byrokraciou, preto je tento krok vynechávaný.

4.

Programovanie

Z jasne daných požiadaviek vyplýva následný postup prác. O priebehu činností môže byť zákazník priebežne informovaný. Ďalší postup môže byť korigovaný zákazníkom tak, aby vyhovoval jeho požiadavkám. Samotné programovanie zahŕňa aj automatizované testovanie aplikácie na minimalizáciu chýb a hlavne prevenciu ich opakovania.

5.

Testovanie zákazníkom

V závislosti od charakteru práce si zákazník výsledok práce otestuje a overí, či vyhovuje požiadavkám v špecifikácii, resp. dohode.

6.

Prebratie diela

Po vytvorení hotového diela zákazník podpíše protokol o prevzatí, tým je hlavné zadanie uzatvorené a nasleduje fakturácia.

7.

Technická podpora

Štandardne sa spolupráca prevzatím diela nekončí. Pokračuje technickou podporou, úpravami a rozširovaním systému. Pohodlnosť riešenia väčšina zákazníkov ocení natoľko, že sa rozhodnú systém neskôr rozšíriť pre dokonalejšie pokrytie potrieb a ich automatizáciu.